Zespół Szkół Powiatowych w Baranowie

Pomagamy zbierając nakrętki

Pomagamy, zbierając nakrętki!!!  

                       

 Większość z nas zastanawia się, dlaczego to właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym i co dzieje się z nimi po zbiórce. Pojemniki na plastikowe nakrętki pojawiają się niemal wszędzie. Widzimy je w pracy, w szkołach, barach czy restauracjach. Na każdym z nich czytamy, że dzięki nakrętkom możemy pomóc niepełnosprawnym dzieciom.

Nakrętki są tak cenne, ponieważ są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. To ważne, bo nakrętki dużo łatwiej poddać recyklingowi, a to oznacza, że proces sam w sobie jest tańszy i bardziej opłacalny. Nakrętki z czystego polietylenu bez problemu zamienia się w specjalny granulat. Z niego można szybko robić następne plastikowe nakrętki, opakowania, a nawet rury PCW czy obudowy komputerów. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostają z kolei przekazane na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla potrzebującego dziecka.

Oczywiście jedną zakrętką nie zasponsorujemy wózka inwalidzkiego, ale jeśli zbierzemy kilka ton tych odpadów, możemy pomóc dziecku, które tej pomocy potrzebuje, a także ochronić środowisko naturalne. Butelki bez nakrętek łatwiej bowiem zgnieść, co obniża koszty ich magazynowania oraz przewożenia.
    Jedyna trudność, związana ze zbiórką, to cena nakrętek. Plastik jest na tyle lekki, że uzbieranie kilkuset kilogramów zakrętek zajmuje sporo czasu. Jednak zdecydowanie warto go poświęcić. Każdy z nas może dostarczyć dowolną ilość nakrętek do punktów zbiórki. Potem są one przewożone do firmy recyklingowej. Tam, za każdy kilogram przedsiębiorstwo wpłaca odpowiednią kwotę na rzecz fundacji. Z zebranych środków organizacja kupuje nowy sprzęt swoim podopiecznym.
    Dlatego nie wyrzucaj plastikowych nakrętek. Zbierać można te, które zostają nam po wodzie mineralnej, napojach, sokach, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykami. Do zbiórki nadają się te, które nie zawierają dodatkowych elementów takich jak uszczelki, tekturki, gumki, styropianki, folijki.NAKRĘTKI DLA POLI :)


    Pola urodziła się w 2018 roku jako wcześniak i od dnia narodzin nie słyszy. Zdiagnozowano u niej obustronny niedosłuch zmysłowo-nerwowy w stopniu głębokim. Dziewczynka aktualnie nosi aparaty, aby stymulować nerwy słuchowe, co jest bardzo ważne, by przygotować się na nadchodzące zmiany, jakie przyniesie wszczepienie implantu ślimakowego. Dzięki niemu Pola usłyszy pierwsze dźwięki .

Jednak, aby Pola nauczyła się słuchać i mówić, nie wystarczy operacja. Konieczna jest długoletnia terapia, co wiąże się z kosztownymi wizytami u specjalistów.

    W czerwcu ubiegłego roku szkolnego przekazaliśmy kilka worków nakrętek dla Poli. Zbierajmy je dalej. W ten sposób i nasza szkoła będzie miała swój maleńki wkład w pomoc kolejnemu, potrzebującemu dziecku.

Wioletta Czarnowska

Dodatkowe

szkola-03.jpg

Kierunki kształcenia

Technikum:
technik technologii żywności
technik agrobiznesu

Szkoła Branżowa pierwszego stopnia

Szkoły zaoczne:

Szkoła Policealna - technik informatyk, technik rachunkowości
Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych
Kursy kwalifikacyjne - RL.03, RL.07

 

więcej informacji