Zespół Szkół Powiatowych w Baranowie

Staż w Hiszpanii

 

   Druga już grupa uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych w Baranowie uczestniczyła w 4-tygodniowym zagranicznym stażu zawodowym w hiszpańskiej Kordobie. Projekt został zorganizowany w ramach programu „Erasmus+” i zrealizowany dzięki środkom z Unii Europejskiej.

   Program stwarza uczniom możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego we współpracy z krajami partnerskimi Unii Europejskiej. Za wyjazdy na staże zagraniczne uczestnicy nie płacą, wręcz przeciwnie – na czas pobytu w Hiszpanii każdy stażysta otrzymał kieszonkowe. Kursy przygotowawcze, przelot samolotem, zakwaterowanie, wyżywienie, a także wycieczki i wszystkie inne działania realizowane w ramach projektu są dla uczestników całkowicie bezpłatne.

   Do wyjazdu młodzież przygotowywała się solidnie: uczęszczała na kurs języka hiszpańskiego oraz warsztaty kulturoznawcze. Swoje umiejętności zawodowe – równolegle z językowymi – młodzi stażyści doskonalili odbywając staż w hiszpańskich piekarniach, cukierniach, gospodarstwie rolnym, w kuchni przygotowującej żywność dla domów starców i osób biednych oraz w fabryce produkującej majonez i sosy.

   Nie było łatwo, ale trzeba sobie radzić. Nawet z tęsknotą za rodziną i bliskimi. Praktyki były realizowane w kilkuosobowych zespołach, chociaż część zadań przeznaczono też do wykonania dla jednej osoby. Sprzyjało to usamodzielnieniu się i nauce, zdobywaniu doświadczeń zawodowych w środowisku międzynarodowym, pogłębieniu i wykorzystaniu w praktyce wiedzy zdobytej w szkole.

   Poza pracą i nauką młodzież korzystała z wielu atrakcji o charakterze turystyczno-rekreacyjnym. W ramach projektu zorganizowany został ciekawy program kulturowy. Dzięki wycieczkom stażyści zwiedzali interesujące miejsca, poznawali lokalne zwyczaje, kulturę i codzienne życie Hiszpanów. Kordoba, w której mieszkali uczniowie, to niezwykle barwny i interesujący historycznie zakątek Hiszpanii. Jest miastem z ciekawą, różnorodną kulturą i licznymi zabytkami (np. Alcazar, Mezquita). Z kolei szczególny urok Grenady – oprócz historycznych zabytków (np. Alhambra) – polega na tym, że w ciągu kilku godzin można jeździć na nartach w górach Sierra Nevada, a potem kąpać się w Morzu Śródziemnym na Costa del Sol, oddalonym o ok. 70 km. Ciekawym doświadczeniem był również piękny pokaz tresury koni oraz flamenco – tańca wywodzącego się z tradycji andaluzyjskich Cyganów. Duże wrażenie wywarła na uczniach także przyroda, która o tej porze roku – koniec stycznia i początek lutego – zaprezentowała się feerią barw (uginające się od owoców drzewa pomarańczowe, kwitnące krzewy i kwiaty), co stanowiło dysonans z polskim, zimowym krajobrazem.

                                                                                    Wioletta Czarnowska, Bogumiła Dawid

  • 01. Spacer po Kordobie